Stunner stuns at Changamire Hip Hop Awards

The changamire Hip Hop awards have come and go.

It was all glitz and glamour yesterday at the Changamire Hip Hop awards as Zim Hip Hop goat Stunner pulled off a shocker as he walked away with more gongs than any other nominated artiste in the room.

The awards that were held at Harare’s famous and glamours rich men’s night spot  Club Sankayi, was field with good vibes and mostly young and promising artistes in the Hip Hop fraternity.

Stunner walked away with three gongs to his name last night as some walked away empty handed or with one gong.

Stunner who was nominated in six different categories managed to scoop 50% of his total nominations.

Other artistes who walked out of Sankayi with smiley faces are Asaph of Bulawayo who earned himself 2 gongs , Ric Cashers of the million dollar Chasers designs.

The founder of the Changamire awards released a press statement where he mentioned that now that the awards are done its time for the Changamire Hip Hop festival to begin and this sounds like a promising .

Here is The Full List Of the 2019 Changamire Awards Winners :

1.Best Male

T Gonz
Coco WeAfrica
Stunner
Crooger
Asaph (Bulawayo)
Briss Mbada

Winner : Asaph

2.Best Female

Annastancia Yona (Chinhoyi)
Kikky Badass
Sachaa
Blaq Diva Quin (Bulawayo)
Natasha Muz
Slinx

Winner : Kikky Badass

3.Best Newcomer

Fetty Swazy (Gweru)
Mr Lit (Bulawayo)
K Dizzy (Gweru MSU)
Rich Nusty Swagger
Tonic
Yung Parker (China)

Winner : Rich Nusty Swagga

4.Song Of The Year

Kamilia – Coco WeAfrica ft Jah Signal
Mambo – Asaph (Bulawayo)
Handisi Tsaga – Natasha Muz
Ndofira Mugame – Briss Mbada
Muteuro – Crooger
Kwese – Stunner

Winner : Mambo by Asaph

5.Best Album

Shumba Inoruma – Crooger
Follow Me E.P – Coco WeAfrica
Chocolate City E.P – Beav City
Mambokadzi – Kikky Badass
Blessings – Dj Steers (Gweru)
Future Too Bright – Fucci

Winner : Shumba Inoruma By Crooger

6.Best Freestyle

Winners : Stunner & T Gonz

7.Best Producer

Jamal & Leekay
gTBeats (Joburg)
Rayobeats
Quazor
Fun F
Silolamnkoto (Bulawayo)

Winner : gTBeats

8.Best Collaboration

Boiz DzeTonaz – Kikky Badass ft Jnr Brown , Shuver,Marcus Mafia
Mambo – Asaph ft Tha Dawgg & Fish F Swagg (Bulawayo)
Talking – Quazor ft AB Crazy ,Tonic ,Cayge & GZE
Harare Hucci – Crooger ft Briss Mbada
Kamilia – Coco WeAfrica ft Jah Signal
Crown Yangu – Blaq Diva Quin ft Scripmulla (Bulawayo)

Winner : Talking – Quazor Ft Ab Crazy

9.Changamire Biggest Bosses

Power Circle – Boss Tumelo,Anesu ,StarBoy,Boi Breezy ,Guzh
Ciroc Boyz – Dean & Lincon
Young Games Ent – Bj & T.L.B
Trip Life – G5 ,Chatunga,Robert Jnr ,Young Chris ,Leeroy ,Muvhimi
Team Big Family – Boss Chenge
Norman Mashate (U.K)
Big D ( UK)

Winner : Ciroc Boys

10.Best Deejay

Dj Joey lion
Harmony Sounds (Dj Khago & Dj Thirst)
Takie Da Bigman (Chinhoyi)
Dj Rhymie (Capetown SA)
Dj Mangee (Mutare)
The Doc (Gweru MSU)

Winner : Dj Joey Lion

11.Hip Hop Personality Of The Year

Stunner
gTBeats
Kikky Badass
Coco WeAfrica
Sachaa
Crooger

Winner : Stunner

12.Best Dance

Magnetic Force Twins
Lissa Tanaka
Dboi Mash
Tendai Guzha
Basil
Real Flex

Winner : Magnetic Force

13.Best Model and Or Vixen

Zandile
Belinda
Skylaeh
Lyndy
Anita
Demmie

Winner : Anita

14.Best Hip Hop Verse

Briss Mbada – Harare Hucci Verse 2
Jnr Brown – Boyz Dzetonaz last verse
T Gonz – Misi Haifanani First Verse
Queen Slinx – Hold It first Verse
Asaph – Hate to say first verse (Bulawayo)
Verse’Tyle – Sauce first verse

Winner : Briss Mbada verse 2

15.Best Hip Hop Chorus

Ndofira Mugame – Briss Mbada
Mambo – Tha Dawgg (Bulawayo)
Kamilia – Coco WeAfrica
Sauce – Verse’Tyle
Pull up ,Show Up ,Turn Up – King Bill (Bulawayo)
Handisi Tsaga – Natasha Muz

Winner : Handisi Tsaga by Natasha Muz

16.Best Online Media

Insider Magazine – CTO Banks (Gweru)
ZimCelebs – Lewis
Eyes of 263 – Tusso
My Harare Tv – Wevey
ZimMagazine- Tyga Sparta
Three Men on a Boat – Larry Kwirirayi

Winner : Eyes Of 263

17.Best Perfomance Act

Revenok Thundaz & Sachaa
Jnr Brown
Ti Gonzi
Natasha Muz
Trey XL & Nyasha Timbe
Yung Parker (China)

Winner : Revonok Thundaz & Sachaa

18.Best Hip Hop Group / Duo

Blaq Home Bhoiz (Capetown SA)
GrindCity ,GrindTime
Team Tokless (Gweru)
Xclusive Music (Joburg SA)
Roman Rap Studios
Revenok Thundaz & Sachaa

Winner : Grind City ,Grind Time

19.Best Alternative

Future Levi (Joburg SA)
Coco WeAfrica
Ba Shupi
Ninja Kid
Tricky J (Joburg SA)
Mr Clington

Winner : Coco WeAfrica

20.Best Brand Supporting Hip Hop

Tecno Mobile – Mr 4
AfroWave – Big D (U.K)
Impala Car Rental – Dondo
Team Big Family – Boss Chenge
Team Legacy – Prezzo
Culture Create – Vanilla

Winner : Team Big family

21.Best Diaspora

Teekay Tha 1st (Joburg SA)
Trigga Da Infa (Joburg SA)
Crooger (Joburg SA)
Yung Parker (China)
gTBeats (Joburg SA)
Mlue Jay (Joburg SA)

Winner : Crooger S.A Based

22.Best Hip Hop Brand / Label

Chasers
Unruly Livet Brooke
AfroWave (U.K)
Hipu Hopu Yekughetto
Trip Life
Grind City ,GrindTime

Winner : Hipu Hopu YekuGhetto

23.Best Changamire Co Host

Yahya GoodVibes
Abra Simmz (Alicats SA)
Mc Tatts
Kamu Phiri (Hydro Sandton SA)
Lynn Chi
Dj Hustle (Alicats SA)

Winner : Yahya Goodvibes

24.Best Video (To be won by both Artist & Director)

Kwese – Stunner
Hennesy – Crooger ft Diamond Boyz
Panado – Raydizz ft Jnr Brown ,Poptain & Simba Tags
Boiz DzeTonaz – Kikky Badass ft Jnr Brown ,Shuver & Marcus Mafia
Get Set – Tricky J ft Lady Bee
Kamilia – Coco WeAfrica ft Jah Signal

Winner : Tricky J ft Lady B (Director – SimDoc)

25.Most Relavant Hip Hop Studio

Young Games Ent – Quazor
C.M.R – Larynx (Bulawayo)
No Limits – Jamal & Leekay
Mulanation – Scripmulla
Winners Circle – gTBeats & Tricky J
Kenako – Boss Gwaze

Winner : Larynx CMR

26.Best Hip Hop Hustle

Prince Albert – Glamma Awards (Gweru)
Terry Ayo – Cash Deals (Chinhoyi)
Ric Chasers – Chasers Clothing
Keith – Shoka Leisure
Prezzo – Team Legacy
Jamal – No Limits

Winner : Jamal No limits

27.Best Lyricist

Trey XL
Crooger
Jnr Brown
Asaph (Bulawayo)
Ti Gonzi
Yung Parker (China)

Winner : Jnr Brown

28.Best Fashion Designer/Originator

Ngoni Motsi – Chenna Nenni
Robet Jnr – XGX
Ric Chasers – Chasers
Luda – Unruly Livet Brooke
King Casheyz – Royal Blood
Fucci – Grind City ,GrindTime clothing

Winner : Ric Chasers

Last Two Categories Has 10 Artists Each As it covers Vast Diversity

29.Best Underground

Verse’Tyle
J.D & Ayatollah
Metamophic (Bulawayo)
Tip Tos
Mr 4
Tiddy (Chinhoyi)
KYD
M.B.J
Hyper (Gweru MSU)
Dave The H Town Mitch

Winner : Versetyle

30.Peoples Choice

Beav City
Asaph (Bulawayo)
Briss Mbada
Crooger
T Gonz
Kikky Badass
Stunner
Natasha Muz
Fucci
Coco WeAfrica

Winner : Coco WeAfrica

31.Best Dressed Male

Winner : Stunner

32.Best Dressed Female

Winner : Kikky Badass

Those thats won 2 or more :

1.Asaph 2 (Best Male & Song Of The Year)
2.Stunner 3 (Personality of The Year ,Best Freestyle ,Best Dressed)
3.Crooger 2 (Best Album & Best Diaspora)
4.Coco WeAfrica 2 (Best alternative & Peoples Choice)
5.Kikky Badass 2 (Best Female & Best Dressed)
6.T Gonzi 2 (Best Hip Hop Label or Brand & Best FreeStyle )

Leave a Reply